CFR Cluj a câştigat cu 1-0 meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din sferturile de finală ale Cupei României.

Feroviarii au marcat prin Costache şi, datorită unei evoluţii bune şi a lui Jesus Fernandez, au ajuns în penultimul act al competiţiei.

Sepsi a părut mai interesată de calificarea în semifinale pe parcursul primei reprize. Formaţia din Sfântu Gheorghe a ratat cele mai mari ocazii, dar poarta CFR-iştilor a fost pusă în pericol doar prin şuturi de la distanţă. Jesus Fernandez a fost la post de fiecare dată, iar la pauză s-a intrat cu 0-0.

Feroviarii au început şi ei să joace fotbal după pauză, iar „capul” lui Omrani (50) avea să anunţe golul lui Costache. Atacantul adus de la Dinamo a marcat primul său gol pentru CFR (60) după o mare greşeală în defensiva gazdelor, iar CFR-ul era cu un picior şi jumătate în semifinale.

Sepsi a forţat apoi golul egalizator, dar s-a ales doar cu ratarea meciului. Foarfeca spectaculoasă a lui Hadnagy a fost scoasă de sub bară de portarul CFR-ului, iar ardelenii au rezistat fără prea mari probleme până la final. Doar Adrian Rus le-a mai dat emoţii clujenilor în prelungiri, iar CFR-ul s-a impus cu 1-0 şi a obţinut calificarea în semifinalele Cupei României.

Meciurile din penultimul act se vor disputa în dublă manşă, turul fiind programat în 3 sau 4 aprilie.