CFR Cluj a câştigat pe terenul Astrei, 2-0, după un meci dominat autoritar mai ales în prima repriză.

Jucătorii lui Dan Petrescu au acum patru puncte peste FCSB şi pot sărbători titlul de campioană chiar luni seara, dacă CSU Craiova va câştiga în faţa roş-albaştrilor.

Hotărâţi să mute înapoi presiunea pe FCSB, clujenii au început foarte tare la Giurgiu, la fel ca în deplasarea de la Viitorul. Exact ca şi atunci, feroviarii au făcut 2-0, acum după golurile lui Ţucudean şi Omrani, trecând de cel puţin două ori şi pe lângă golul al treilea.

CFR Cluj şi-a dominat copios adversara într-o primă repriză perfectă, dar care putea fi stricată de Abang, dacă Arlauskis nu intervenea la „capul” atacantului Astrei din final.

Partea a doua a început cu o dublă ocazie a „gemenilor” golului de la Giurgiu, Ţucudean şi Omrani, după care CFR-ul şi-a adus aminte că mai important e să apere avantajul de pe tabelă decât să-l mărească. Alb-vişiniii au practicat din nou acel joc economicos deja celebru în Gruia, dar care a adus succes şi de această dată.

CFR-ul s-a impus cu 2-0, are patru puncte peste FCSB în clasament şi, dacă roş-albaştrii nu vor pierde luni la Craiova, feroviarii pot sărbători titlul duminică, pe teren propriu cu Viitorul.