CFR Cluj s-a impus, 2-0, pe terenul FCSB-ului, în ultimul meci al anului.

Feroviarii au jucat cu un om în plus 20 de minute, dar trebuie să-i mulţumească şi lui Arlauskis pentru cele trei puncte.

Prima repriză a duelului de pe Arena Naţională a fost echilibrată, decisă doar de eurogolul lui Deac. Mijlocaşul CFR-ului a inventat o execuţie în minutul 28 prin care a deschis scorul, iar apoi feroviarii au apărat fără probleme avantajul până la finalul reprizei.

Trupa lui Conceicao a arătat ca o campioană în primele 45 de minute, iar impresia nu s-a schimbat nici după pauză. Clujenii au cedat posesia, dar FCSB nu a ştiut ce să facă în ofensivă, iar ocaziile au apărut la poarta lui Arlauskis doar din cauza lejerităţii fundaşilor lui Conceicao. Arlauskis a câştigat duelul cu Gnohere, iar în jumătatea cealaltă Djokovic a zguduit bara dintr-o lovitură liberă.

La acea fază, venită în minutul 78, roş-albaştrii au rămas cu un om în minus după ce Roman l-a faultat pe Ioniţă din postură de ultim apărător. Paradoxal, FCSB a fost mai periculoasă în zece oameni, dar Arlauskis a fost de netrecut şi a intervenit salvator şi la şutul lui Tănase. Cu mai multe emoţii pe final decât se aşteptau, clujenii au câştigat pe terenul rivalei cu 2-0, datorită unui penalty transformat la ultima fază de Ioniţă, după ce Andrei Mureşan şi Bălaşa au văzut şi ei „roşu” în prealabil.

Opt victorii consecutive în deplasare au adunat CFR-iştii, un nou record în istoria clubului, iar un nou titlu pare tot mai aproape. Şase puncte au alb-vişiniii peste FCSB în fruntea clasamentului.