Unirea Dej a câştigat, 3-2, meciul amical cu Performanţa Ighiu, disputat sâmbătă pe stadionul „Municipal”.

Toate golurile formaţiei pregătite de Alpar Meszaros au fost înscrise de doi jucători francezi, Sakou, aflat în probe, reuşind o „dublă”, Ferhaoui fiind celălalt marcator.

Meciul a fost decis de o primă repriză aproape perfectă a gazdelor, care au intrat la pauză cu 3-1, în partea a doua a jocului oaspeţii nereuşind decât să reducă din diferenţă. A fost al treilea meci amical al echipei din judeţul Cluj în această pauză competiţională, toate câştigate, iar până la debutul oficial în noul sezon Unirea va mai disputa încă două amicale.

Marţi, alb-albaştrii se vor deplasa la Turda, iar joi vor primi vizita celor de la Sănătatea Darabani, o formaţie din Botoşani care va juca în Liga a III-a din acest sezon. Dejenii vor disputa primul meci oficial miercuri, 23 august, în turul secund al Cupei României.