CFR Cluj a jucat ultima etapă a turului sezonului regulat în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe.

La finalul celor 90 de minute, CFR Cluj a câştigat cu 2-1, după ce a avut un jucător eliminat, a fost egalată şi a primit un penalty.

Ciprian Deac a executat lovitura de colţ primită de CFR, Drăghici a vrut să respingă, dar mingea a ajuns la Omrani (14), care a deschis scorul, 0-1. Replica gazdelor a venit prin Tandia, care a trimis spre colţul lung, dar Arlauskis a respins în corner.

Ţucudean a profitat de eroarea fundaşului Moura şi a ajuns în careu, dar a tras puţin pe lângă poartă, ratând mărirea avantajului echipei sale. Pe finalul reprizei întâi, Tandia putea să egaleze din lovitură liberă, dar Arlauskis a respins de sub bară şi CFR Cluj a intrat la vestiare în avantaj, 0-1.

Din minutul 64, campioana României a rămas în 10 jucători deoarece Males a fost eliminat, după ce l-ar fi lovit cu piciorul în cap pe Tandia. Nou-intratul Florin Ştefan (81) a restabilit egalitatea, 1-1, cu un şut din interiorul careului. Egalitatea nu s-a păstrat mult deoarece în minutul 89, CFR Cluj a beneficiat de un penalty, iar Deac a transformat lovitura şi şi-a adus echipa în avantaj, 2-1.

Clujenii au câştigat partida cu 2-1 şi au încheiat turul sezonului regulat pe primul loc cu 26 de puncte, FCSB fiind pe locul doi cu 24 de puncte.

Următorul meci al clujenilor este în 3 noiembrie, în deplasare, cu FC Botoşani.