img_0011Unirea Dej s-a distrat cu FC Bistriţa, în etapa a noua a seriei a cincea din Liga a III-a, şi a câştigat cu 11-0, cel mai mare scor înregistrat în acest sezon în toate cele cinci serii.

Dejenii au întâlnit, însă, o echipă formată din foarte mulţi juniori, jucătorii de bază fiind în grevă din cauza situaţiei financiare, oaspeţii prezentându-se fără rezerve la acest meci. Chiar dacă elevii lui Gică Barbu au marcat de 11 ori, la pauză scorul a fost doar 3-0, dejenii înscriind de opt ori în ultimele 45 de minute.

Ferhaoui şi-a trecut în cont un hattrick, Bălţoi, Iovu şi Florin Blaj au reuşit câte o „dublă”, în timp ce Szabolcs şi Plăian au marcat celelalte goluri ale dejenilor, care au dat în acest meci de două ori mai multe goluri decât reuşise în precedentele şapte partide de până acum.

A fost abia a doua victorie din acest campionat pentru Unirea, care a acumulat 10 puncte şi a depăşit-o în clasament chiar pe formaţia bistriţeană.