CFR Cluj a ajuns în sferturile Cupei României după o victorie la limită cu Gaz Metan Mediaş, 1-0.

Golul lui Ţucudean a decis meciul de pe terenul revelaţiei Ligii 1, după o prestaţie bună a CFR-ului doar până la deschiderea scorului.

Cei doi antrenori şi-au dorit la fel de mult calificarea, drept dovadă cei mai importanţi jucători au fost titulari în ambele tabere.

Astfel, a rezultat un meci echilibrat în prima repriză, cu cele două formaţii având jumătăţi de ocazii, şi acelea prin execuţii din afara careului. Cu un Omrani nervos, schimbat în prima repriză de Conceicao pentru că risca eliminarea, CFR intra la pauză cu 0-0, dar după un joc care le dădea speranţe suporterilor.

Evoluţia bună a feroviarilor a continuat şi după pauză, iar dominarea CFR-istă a avut efect şi pe tabela de marcaj. Ţucudean a înscris ca un atacant veritabil după o centrare a lui Deac în minutul 64, însă apoi clujenii au trăit periculos la ocaziile medieşenilor.

Camora a fost, însă, îngerul păzitor al CFR-ului şi a scos de două ori de pe linia porţii, iar feroviarii au ajuns în sferturile Cupei României, care se vor juca între 26 şi 28 februarie 2019.