Criza de rezultate instalată în ultima lună la CFR Cluj pare că a luat sfârşit la Timişoara, acolo unde elevii lui Francisc Dican au câştigat, scor 2-1, în etapa a 15-a a Ligii I.

Mult mai pragmatici faţă de ultimele partide, Camora şi colegii săi şi-au făcut meciul uşor încă din prima repriză, la pauză intrând cu un avantaj de două goluri după reuşitele lui Filipe Nascimento (min.16) şi golgheterul Cristian Lopez (min. 42). După ce au ratat desprinderea pin acelaşi Nascimento, la jumătatea părţii secunde, clujenii s-au retras în apărare şi le-au dat posibilitatea bănăţenilor să fie periculoşi. ACS Poli nu a reuşit, însă, decât un gol în minutul 90, prin Javier Hernandez, iar ardelenii au bifat trei puncte pe Bega după tot atâtea partide consecutive, în toate competiţiile, încheiate cu eşec.

„Echipa a jucat extraordinar în această seară, îi felicit pe jucători pentru această victorie. Jucătorii s-au mobilizat exemplar şi am făcut o partidă foarte bună, chiar dacă spre sfârşitul meciului, nu am mai pus presiune pe fundaşii şi mijlocaşii lor, primind acel gol”, a declarat, la final, antrenorul CFR-ului, Francisc Dican.

Clujenii se pregătesc acum pentru duelul din Cupa României, cu Viitorul II, iar apoi pentru marele derby cu Steaua Bucureşti, programat duminică seara în Gruia.

CFR Cluj a început meciul în următoarea formulă: Marc-T.Lopez, Larie, A.Mureşan, Camora-Păun, Nascimento, Gomelt, Petrucci, Nouvier-Cr.Lopez.

Cele mai importante faze ale meciului de la Timişoara le puteţi vedea AICI.