CFR Cluj nu a mai repetat meciul bun din etapa trecută şi a pierdut, 0-2, cu Dinamo Bucureşti pe Arena Naţională.

Trupa lui Vasile Miriuţă rămâne pe locul trei în clasament, dar s-ar putea îndepărta la opt puncte de prima poziţie, în cazul unui succes al Viitorului.

Meciul din Capitală a început sub semnul echilibrului, rupt, însă, de golul norocos al lui Nemec din minutul 21, venit după ce mingea a sărit la el în urma unui corner.

Pe finalul primei reprize, feroviarii au mai încasat o lovitură, Rivaldinho reluând în plasă cu capul, iar clujenii şi-au adus aminte de meciul din finala Cupei României, în care au intrat tot cu 0-2 la pauză.

Spre deosebire de anul trecut, acum jucătorilor lui Miriuţă le-a lipsit concentrarea în faţa porţii, Dan Roman nereuşind să-l învingă pe Cerniauskas la ocaziile create. Cu golgheterul Cristi Bud lăsat în afara lotului, alb-vişiniii au pierdut pentru a doua oară pe Arena Naţională în acest play-off, iar titlul devine, brusc, un obiectiv mult prea îndepărtat pentru clujeni.

Dinamo

Cerniauskas