CFR Cluj a câştigat cu mari emoţii la Iaşi, 2-1, după ce a fost egalată în prelungiri, Peteleu aducând in-extremis victoria în minutul 90+2. Ardelenii s-au impus, în cele din urmă, într-un meci în care au trimis 21 de şuturi spre poarta moldovenilor, ratând câteva ocazii imense.

După ce au aflat că au căzut din play-off în urma victoriei Astrei de la Chiajna, jucătorii lui Vasile Miriuţă au început extrem de tare jocul de la Iaşi. Fiecare atac însemna o ocazie periculoasă la poarta lui Caparco, însă Camora, Bud şi Păun nu au reuşit să modifice tabela.

A făcut-o, în cele din urmă, Ionuţ Larie în minutul 18, atunci când fundaşul CFR-ului a transformat perfect o lovitură liberă, imediat Deac ratând o şansă mare de a majora avantajul echipei sale. Cristi Bud a irosit, mai apoi, ocazia meciului, şutul său fiind reţinut pe linia porţii de către Caparco, Golubovic dându-i ceva emoţii şi lui Mincă la poarta cealaltă, cu o lovitură de cap, într-o primă repriză nebună în Copou.

Nici partea a doua nu a fost mai prejos, totul începând cu o nouă şansă mare a lui Bud, de altfel ghinionistul serii pentru CFR, golgheterul feroviarilor ratând cinci ocazii mari la Iaşi. Proaspăt intrat pe teren, Sorsa nu a avut nici el mai mult noroc, şutul său lovind bara în minutul 71.

Finalul meciului avea să-i trimită pe clujeni de la agonie la extaz, Andrei Cristea egalând în minutul 90+1 pentru gazde, cu un şut perfect din lovitură liberă, însă la următoarea fază Peteleu a reuşit să aducă o victorie care, foarte probabil, o va trimite în play-off pe CFR. Ardelenii au urcat pe locul patru în clasament şi au nevoie de o remiză cu Viitorul, în ultima etapă a sezonului regulat, pentru a fi siguri de calificarea între primele şase echipe.