IMG_2013CFR Cluj a făcut un nou joc slab în acest sezon, de data aceasta la Craiova, acolo unde a reuşit să obţină, însă, un rezultat de egalitate, 1-1. Ardelenii au jucat fotbal doar în ultimul sfert de oră, atunci când au marcat, dar au mai ratat şi două ocazii mari.

Feroviarii au făcut, la Craiova, una dintre cele mai proaste reprize din acest sezon, oltenii fiindu-le superiori la toate capitolele în primele 45 de minute. După ce au deschis scorul prin Zlatinski, la o mare greşeală a lui Marc, gazdele au mai trecut de două ori pe lângă majorarea scorului, însă Madson şi acelaşi Zlatinski nu au reuşit să mai găsească drumul spre gol. De partea cealaltă, clujenii au fost aproape de egalare doar după o pasă greşită a fundaşilor craioveni, şutul lui Ruiz fiind scos în corner de către Straton.

Conceicao a făcut două schimbări după pauză, nou-intratul Alex Păun fiind aproape să egaleze în minutul 49, dar s-a opus portarul oltenilor. Jocul s-a calmat mai apoi, gazdele preferând să-şi apere avantajul de pe tabelă, în timp ce ardelenii nu au putut să se apropie periculos de careul adversarului.

În minutul 76, însă, Cristi Bud a ratat o ocazie imensă pentru echipa sa, şutul său dintr-o poziţie perfectă trecând peste poartă, însă norocul avea să le surâdă feroviarilor după cinci minute. Nicuşor Bancu a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene, iar imediat Păun a profitat de o respingere a lui Straton la o  nouă ocazie a lui Bud şi a împins mingea în plasă cu capul, din plonjon.

Clujenii puteau chiar să câştige în ultimele minute, şutul lui Gomelt trecând, însă, pe lângă poarta gazdelor, iar meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, feroviarii putându-se considera mulţumiţi cu acest punct după jocul prestat timp de 75 de minute.

Cele mai importante faze ale jocului de la Craiova le puteţi vedea AICI.

CSU Craiova: Straton – Achim, Acka, Popov, Vătăjelu – Zlatinski, Madson, Bancu – N. Rocha (83, Kay), Măzărache (60, Băluţă), Ivan (79, Herghelegiu). Antrenor: Daniel Mogoşanu

CFR Cluj: Marc – Tînc, Larie, Goian, Camora – Gomelt, Petrucci (68, Cr. Lopez), Ruiz – Jakolis (46, Păun), Bud, V. Bruno (46, Nouvier). Antrenor: Antonio Conceicao