CFR Cluj a câştigat, de 1 Aprilie, cu 4-1 meciul din deplasare cu CSU Craiova, disputat în etapa a treia a play-off-ului. La jocul de la Piteşti a asistat şi selecţionerul României, Christopf Daum, acesta văzând şi două goluri marcate de Ciprian Deac.

Meciul dintre echipele care au jucat, în total, 240 de minute la mijlocul acestei săptămâni a fost gestionat mult mai bine de către clujeni, care au avut o zi în plus de odihnă. Deac, cu un eurogol marcat chiar sub privirile selecţionerului Christoph Daum, şi Păun, care a înscris în ziua în care a împlinit 22 de ani, au liniştit în doar trei minute prima repriză, cele două goluri lovind în plin în moralul oltenilor.

Nu s-a mai jucat aproape nimic până la pauză, „capul” lui Băluţă fiind scos în corner de către Mincă la cea mai mare ocazie a Craiovei.

Gazdele au revenit mult mai montate, însă, de la vestiare, iar Gustavo a redus rapid din diferenţă după o lovitură de la 11 metri. Jucătorii lui Gigi Mulţescu au continuat să pună o presiune mare pe defensiva ardelenilor, acelaşi Gustavo fiind la câţiva centrimetri de egalare, însă pe contraatac Gomelt i-a liniştit din nou pe olteni, punctând pentru 3-1. Imediat, Deac a realizat „dubla” şi a urcat scorul la un 4-1 puţin sperat de fanii CFR-ului după cum a decurs jocul în primele 20 de minute ale reprizei secunde.

Ambele echipe şi-au mai creat câteva ocazii până la sfârşit, însă s-a terminat 4-1, cu Ivan eliminat pe final, iar CFR-ul a urcat, deocamdată, pe locul doi în clasament, la două puncte de liderul Viitorul, dar şi cu un meci în plus.