Echipa naţională de fotbal a României a terminat la egalitate, 0-0, meciul cu Danemarca, disputat duminică seară la Cluj-Napoca, în preliminariile Campionatului Mondial din 2018. „Tricolorii” au ratat cele mai mari şanse în prima repriză, perioadă după care se pot considera ghinionişti că nu au înscris, însă norocul a fost de partea lor pe final, când danezii le-au dat mari emoţii celor 27.000 de români din tribune.

Românii au început tare meciul din capitala Transilvaniei, conştienţi că victoria era singura  variantă care le mai păstra şansele de calificare la Mondialul din Rusia. Răzvan Marin a avut prima ocazie în minutul patru, însă cea mai mare şansă a primei părţi avea s-o rateze Keşeru, golgheterul campionatului Bulgariei greşind complet execuţia, deşi era singur în faţa lui Schmeichel.

“Tricolorii” au păstrat mai mult mingea până la finalul primei reprize, însă toate acţiunile elevilor lui Daum se împotmoleau la 20 de metri de poarta danezilor. Oaspeţii, de altfel, au ratat şi ei şansa de a deschide scorul prin Eriksen, cel mai periculos jucător al danezilor şutând peste poarta lui Tătăruşanu, iar la pauză s-a intrat cu 0-0.

Repriza a doua a început cu o şansă a aceluiaşi Eriksen, după care Stanciu, din lovitură liberă, şi Răzvan Marin, cu un şut prins de Schmeichel, aveau să rateze ultimele ocazii ale românilor. „Rezervele” Jorgensen şi Braithwaite s-au jucat, în ultimele 15 minute, cu ocaziile la poarta lui Tătăruşanu, însă goalkeeper-ul „tricolorilor” a scăpat fără să primească gol.

S-a terminat 0-0, al treilea meci consecutiv din aceste preliminarii în care România nu marchează, însă jucătorii lui Christoph Daum au beneficiat de ajutorul Poloniei, care a câştigat în Muntenegru. Astfel, în clasament, suntem la un punct de locul doi, cel care asigură prezenţa la baraj, însă meciurile decisive pentru îndeplinirea acestui obiectiv vor avea loc în deplasare, în Polonia, Muntenegru şi Danemarca.

Mai jos aveţi rezumatul meciului de pe Cluj Arena.