Universitatea Cluj a pierdut un meci care poate fi extrem de important cel puţin pentru evitarea barajului de menţinere în Liga Naţională.

„Studentele” au fost învinse de HC Zalău, scor final 33-34 (18-16), într-un joc care a contat pentru etapa a 20-a a Ligii Florilor.

Partida din Sala „Horia Demian” a fost echilibrată în mare parte, cu Universitatea având mai mereu avantaj pe tabelă timp de 50 de minute.

Ba chiar în repriza a doua Clujul a condus chiar şi cu cinci goluri, 27-22, însă finalul de meci le-a costat din nou pe gazde. Zalăul a revenit în avantaj cu cinci minute înainte de final, iar apoi a înscris golul victoriei cu un minut şi jumătate rămas de jucat.

Până la sfârşit nu s-a mai înscris, „U” ratând şansa unui punct pe un atac irosit mult prea uşor, iar Zalăul lui Gheorghe Tadici a câştigat cu 34-33, al patrulea meci pe care “studentele” îl pierd la un gol diferenţă în acest sezon. Clujencele rămân pe loc de baraj, la 11 puncte de salvarea directă, cu şase etape rămase de jucat, inclusiv un meci cu CSM Bucureşti, în deplasare, chiar în următoarea rundă.

Mai jos puteţi vedea ultimul minut al partidei din Sala „Horia Demian”.