img_0616CFR Cluj a încheiat cu un eşec turul sezonului regulat, 1-2 la Ovidiu, în faţa Viitorului. Formaţia lui Vasile Miriuţă a primit ambele goluri în urma unor lovituri de la 11 metri, reuşita lui Bud venind prea târziu pentru ca feroviarii să mai poată salva ceva de la acest meci.

Jocul a fost echilibrat în primele 20 de minute, însă un şut din afara careului al lui Iancu a întâlnit mâna lui Laurenţiu Rus în careu, „centralul” acordând lovitură de la 11 metri. Acelaşi jucător al Viitorului a transformat, cu emoţii, penalty-ul, iar Viitorul a condus cu 1-0.

Rus a avut şansa să se revanşeze pentru greşeală comisă după alte 20 de minute, dar şutul său din interiorul careului a lovit bara transversală a porţii lui Râmniceanu şi, în loc să fie 1-1, scorul a devenit 2-0 chiar înainte de pauză. Nascimento l-a doborât în careu pe Răzvan Marin, iar Chiţu a mărit diferenţa pentru echipa sa tot de la punctul cu var.

În a doua repriză, clujeni au început mult mai motivaţi, însă Omrani a ratat complet şutul după ce s-a trezit singur cu portarul gazdelor, acelaşi jucător francez trimiţând, mai apoi, peste poartă după o lovitură de colţ. Ocazia rarisimă a lui Bud, care a trimis pe lângă bară din trei metri, avea să anunţe golul aceluiaşi atacant al CFR-ului, care a redus din diferenţă în minutul 83.

Până la final, însă, elevii lui Gheorghe Hagi au reuşit să ţină mingea departe de propria poartă, iar feroviarii nu au mai avut şansa să se apropie periculos de careul gazdelor. În ciuda faptului că au dominat categoric partea secundă, CFR-ul se va întoarce cu mâna goală de la Ovidiu şi va ratat şansa de a termina pe un loc de play-off acest tur al sezonului regulat.