IMG_0904Evenimentele de la finalul meciului dintre “U” Cluj şi Olimpia Satu Mare, atunci când galeria a intrat pe teren pentru a le cere socoteală jucătorilor, i-au speriat cel mai tare pe străinii din lotul “şepcilor roşii”.

Slovacii Jakub Vojtus şi Boris Turcak au plecat de la Cluj imediat după meci, însă “U” ar putea rămâne şi fără alţi doi jucători. Portarul Nicuşor Grecu şi atacantul Alex Târnovan au fost învoiţi de antrenori pentru a-şi rezolva unele “probleme personale”, însă nu e sigur că cei doi se vor mai întoarce marţi la Cluj. Astfel, ardelenii vor merge la Tărlungeni cu mai mulţi jucători de la juniori, acolo unde sunt obligaţi să câştige pentru a mai spera la baraj.

“Mergem să ne jucăm ultima carte. Suntem din nou la mâna rezultatelor, ca şi în play-off, poate se întâmplă o minune şi bate Pâncota, deşi şansele sunt foarte mici. Slovacii nu au mai vrut să rămână, s-au speriat, pe Grecu şi pe Târnovan i-am învoit, acum să vedem dacă se mai întorc. Atmosfera nu e cea mai bună, vă daţi seama, dar încercăm să ne ducem crucea până la final şi apoi tragem linie. Nu ştim cât sunt de afectaţi jucătorii de ce s-a întâmplat la final cu suporterii, vom vorbi azi la antrenament şi vedem”, ne-a declarat antrenorul principal al clujenilor, Mihai Nădăban.

Potrivit acestuia, “U” a ratat victoria cu Olimpia din cauza precipitării în faţa porţii, aproape toţi jucătorii plângând, la final, în vestiar.

“Cu Satu Mare n-am dat dovadă de maturitate, am fost precipitaţi în faţa porţii, poate jucătorii au fost prea motivaţi şi asta s-a transformat în precipitare. Golul l-am făcut din nou cadou, de altfel am pierdut foarte multe meciuri pe nesincronizări şi neatenţii, dar nu am ce să le reproşez băieţilor pentru meciul de sâmbătă, pentru că şi-au dorit foarte mult. La final au plâns aproape toţi în vestiar, dar le-am spus că acum e prea târziu să plângă, pentru că, dacă retrogradăm, nu va fi din cauza meciului cu Satu Mare”, a mai spus tehnicianul clujenilor.

Universitatea este obligată să învingă sâmbătă la Tărlungeni şi să spere, apoi, că Şoimii Pâncota va câştiga la Satu Mare, doar aşa “şepcile roşii” mai putând evita retrogradarea directă.

5 COMENTARII

• Da, trebuie pus piciorul in prag! sa fie obligati sa dea inapoi TOTI banii pe care i-au luat de la “U” :))))))))))))))))) Cei doi Jucau gratis si erau in mod clar cu o clasa peste toti ceilalti jucatori din lot! Pentru ce sa stea sa fie batuti de neanderthalienii din peluza?

1. Slovacii Jakub Vojtus şi Boris Turcak au anuntat ca pleaca inaintea meciului cu Olimpia, deci inainte ca sa fie “speriati” de suporteri. Inteleg ca asa zisul “caine de paza” de la stiridesport isi indeamna colegii de breasla ca sa-i sara-n ajutor, dupa miciunile strecurate in articolul dedicat sfrsitului de meci, dar poate nu-i cazul ca cei care-l “valideaza” sa recurga si ei la minciuni.

2. Cei doi slovaci au jucat foarte bine.S-a vazut ca si-au dat viata pe teren.Per ansamblu meciul de sambata a fost printre cele mai bune din acest sezon.Pacat ca nu au jucat toti jucatorii cu aceeasi ambitie si in celelate meciuri.Intr-adevar, la fel cum a precizat si antrenorul echipei, nu in acest meci s-a pierdut ramanerea in divizia B.