Universitatea Cluj traversează cel mai prost început de sezon din ultimii ani.

Handbalistele lui Alin Bondar au pierdut şi la Craiova, 26-37 (14-17), al cincilea eşec din tot atâtea partide.

Înfrângerea din Oltenia era previzibilă însă, la începutul campionatului, Craiova fiind una dintre forţele Ligii Florilor. Chiar şi aşa, „studentele” s-au ţinut tare de adversarele lor pe durata primei reprize, chiar reuşind să egaleze la 14 în minutul 27.

În a doua parte, gazdele au jucat mai aproape de valoarea lor şi au început să se distanţeze tot mai mult de clujence. Ajutată şi de banca mult mai lungă, SCM s-a impus în final cu 37-26, aceeaşi Mihaela Senocico ieşind din nou în evidenţă la „U”, cu cinci goluri.

Echipa sa, însă, pentru care nu poate juca în acest sezon Florina Chintoan, însărcinată, continuă startul prost de campionat, ocupând în continuare penultimul loc în clasament. Un golaveraj inferior are CSM Roman, „lanterna roşie” a Ligii Florilor.

„U” Cluj va juca acasă următorul meci, peste două săptămâni, cu Minaur Baia Mare.