Potaissa Turda a pierdut la un singur gol diferenţă, 26-27 (18-11), returul cu AEK Atena, din finala Cupei Challenge la handbal masculin.

Datorită victoriei clare din tur, 33-22, turdenii au reuşit să câştige trofeul după a doua finală consecutivă, prima fiind pierdută anul trecut, în faţa portughezilor de la Sporting Lisabona.

Meciul de la Atena a fost controlat clar de către Potaissa în prima repriză, perioadă în care elevii lui Horaţiu Gal le-au dat de înţeles adversarilor că nu au nicio şansă să se apropie, măcar, de trofeu. După 30 de minute perfecte, echipa clujeană avea şapte goluri avans pe tabelă şi era nevoie de o minune pentru ca grecii să mai poată câştiga trofeul.

Mai relaxaţi în partea secundă şi cu gândul la prima mare performanţă a Potaissei, galben-albaştrii le-au permis grecilor o victorie de palmares, 27-26, venită printr-o aruncare la ultima fază a meciului.

Astfel, Potaissa s-a întors acasă cu primul trofeu din istoria clubului de handbal masculin.