Ultima etapă a turului Ligii Zimbrilor la handbal masculin s-a terminat perfect pentru Potaissa Turda.

Galben-albaştrii au câştigat la “masa verde” meciul cu Dunărea Călăraşi, pierdut pe teren propriu, iar după câteva ore s-au impus şi în duelul cu HC Dobrogea Sud.

A fost 29-26 (15-11) pentru clujeni în Sala “Gheorghe Bariţiu”, după un joc controlat în totalitate. Cele şase puncte luate de Turda în doar câteva ore au propulsat-o pe locul trei în clasament, la tot atâtea puncte de poziţia secundă, pe care se află chiar dobrogenii.

Dacă Potaissa are planuri mari şi în acest sezon, cealaltă echipă a judeţului aflată în Liga Zimbrilor, Universitatea Cluj, are drept obiectiv cel puţin un meci câştigat. Deocamdată, “studenţii” au suferit al 13-lea eşec din tot atâtea partide, 25-37 (10-15) cu Steaua, pe teren propriu.

“U” a încheiat pe ultimul loc, astfel, turul campionatului, cu un golaveraj de -132 şi la şase puncte de HC Buzău, echipa aflată imediat deasupra clujenilor în clasament.