Potaissa Turda a pierdut pe terenul Energiei Târgu Jiu, 25-26 (12-13), în etapa a 17-a a Ligii Naţionale, galben-albaştrii acuzând din plin oboseala ultimelor trei partide disputate la un interval de o săptămână. Pe final, gazdele s-au detaşat, iar turdenii nu au mai putut decât să reducă diferenţa la un singur gol.

Echilibrul a fost omniprezent în Sala Sporturilor din Târgu Jiu pe durata primei reprize, cele două echipe mergând cap la cap în primele 30 de minute. La pauză, gazdele au intrat cu un avantaj minim pe tabelă, 13-12, astfel că soarta meciului avea să se decidă în ultima jumătate de oră.

Elevii lui Horaţiu Gal, situaţi mai bine în clasament înaintea acestei partide, nu au reuşit să se desprindă de adversar nici în a doua repriză, ba mai mult gorjenii fiind cei care s-au aflat aproape în permanenţă la conducere. La intrarea în ultimele 10 minute de joc antrenorul oaspeţilor a fost nevoit să ceară un timp de odihnă, după ce Energia a luat un avans de trei goluri, 21-18, însă time-out-ul nu a avut efectul scontat, iar gazdele au început să se detaşeze pe tabelă.

Totuşi, Potaissa a avut puterea să recupereze chiar şi cinci goluri în ultimele 10 minute, însă a ratat ultimul atac şi şansa unui nou punct cucerit pe final, astfel că meciul s-a terminat cu 26-25 în favoarea gorjenilor.

În urma acestui rezultat, formaţia turdeană a căzut o poziţie în clasament, terminând anul pe locul şase, după ce HC Adrian Petrea Reşiţa a câştigat astăzi la Călăraşi, cu acelaşi scor, 26-25. Liga Naţională de handbal masculin se va relua în 4 februarie.