Universitatea Cluj a pierdut, 25-29 (14-19), meciul din deplasare cu Dunărea Brăila, care a contat pentru etapa a 23-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Elevele antrenorului Florentin Pera, care a fost operat în această săptămână şi nu a mai făcut deplasarea la Brăila, au avut o repriză secundă mult mai bună decât prima, fiind la câteva minute de o nouă surpriză, pe măsura celei din tur.

Brăilencele, singurele care au învins campioana CSM Bucureşti în acest sezon, au avut şi şase goluri avans pe finalul reprizei întâi, însă clujencele au recuperat aproape total handicapul în primele 20 de minute ale părţii secunde.

Astfel, în minutul 50 gazdele mai aveau doar un gol avantaj, 23-22, însă Dunărea a reuşit să gestioneze mai bine finalul de joc şi să se impună cu 29-25, meci în urma căruia rămâne pe locul doi în clasament.

Universitatea, pentru care Laslo a înscris cele mai multe goluri la Brăila, nouă, se află pe poziţia a opta şi mai are doar două meciuri de disputat din acest campionat, ambele pe teren propriu, cu SCM Craiova şi Corona Braşov.