Echipa de handbal feminin Universitatea Cluj a pierdut, 26-42 (11-25) meciul din deplasare cu CSM Bucureşti, care a contat pentru optimile de finală ale Cupei României.

Aşa cum era de aşteptat, fosta deţinătoare a Ligii Campionilor, proaspăt medaliată cu bronz în această competiţie, a controlat autoritar partida, chiar dacă elevele lui Florentin Pera au ţinut aproape de adversarele lor în primele 10 minute.

Odată cu trecerea timpului, valoarea superioară a bucureştencelor a făcut tot mai mult diferenţa, la pauză CSM-ul având deja 14 goluri avans.

Gazdele nu au slăbit foarte tare ritmul nici în partea secundă, aerul de vacanţă simţindu-se tot mai mult, în schimb, în tabăra clujencelor. În final, campioana României a învins cu 42-26 şi s-a calificat în semifinalele Cupei României, acolo unde va da peste HCM Râmnicu Vâlcea.

La meciul de joi seara a evoluat în tricoul Universităţii şi Cristina Laslo, care şi-a luat, astfel, rămas-bun de la colegele sale, cel puţin până în 2020 aceasta urmând să îmbrace tricoul muntenegrencelor de la Buducnost.

După acest joc, Universitatea Cluj a intrat în vacanţă, reunirea pentru noul sezon fiind programată la finalul lunii iunie.