Potaissa Turda a jucat meciul tur al finalei Cupei Challenge în Sala Sporturilor ,,Horia Demian” contra formației AEK Atena.

Pentru turdeni este a doua finală consecutivă a Cupei Challenge pe care o joacă, iar azi au câştigat prima manşă contra grecilor cu 33-22 (14-11), fiind sustinuți frenetic de o sală plină.

Scorul a fost deschis de Potaissa, iar după şase minute scurse din joc tabela arăta egalitate la 2. Echilibrul s-a menținut, iar la mijlocul primei reprize scorul era 7-5 pentru gazde.

În ultimele 10 minute rămase echipa gazdă s-a distanțat la cinci goluri, 12-7, dar AEK Atena s-a apropiat pe final la trei goluri, scorul pauzei fiind 14-11.

Turdenii au revenit de la vestiare mult mai energici şi motivați, iar în minutul 45 aceştia conduceau cu 24-15. Elevii lui Horațiu Gal au continuat să domine partida, păstrând diferența mare de scor, 29-19 (minutul 56). Potaissa Turda s-a impus cu 33-22 şi este favorită la câştigarea trofeului după această victorie.

Returul dintre cele două echipe va avea loc duminică de la ora 19:00 în Atena.