Universitatea Cluj a pierdut 23-28 (16-16) meciul cu Măgura Cisnădie, din prima etapă a returului Ligii Naţionale.

„Studentele” au ţinut aproape de adversarele lor trei sferturi din meci, însă mingile pierdute uşor în ofensivă şi ratările din poziţii favorabile au înclinat balanţa înspre formaţia din judeţul Sibiu.

Meciul din Sala Sporturilor „Horia Demian” nu a arătat deloc diferenţa de 14 puncte existentă între cele două echipe în clasament, cel puţin în primele 45 de minute. Chiar dacă Cisnădie a condus aproape în permanenţă în prima repriză, gazdele au revenit de fiecare dată şi, purtate pe braţe şi de către galerie, fetele lui Alin Bondar au recuperat trei goluri şi au condus chiar înainte de pauză.

La vestiare s-a intrat la egalitate totuşi, 16-16, partea a doua începând în aceeaşi notă de echilibru. Şi datorită prestaţiilor celor doi portari, Munteanu şi Paşca, scorul a fost 18-18 după primele 10 minute ale reprizei secunde.

Profitând şi de o eliminare de două minute a clujencelor, Cisnădie s-a desprins apoi la două goluri, oaspetele fiind ajutate şi de mingile pierdute extrem de uşor în ofensivă de către Universitatea. Măgura s-a dus apoi la 24-19, cu 10 minute rămase de jucat, un handicap ce nu a mai putut fi recuperat de către „studente”.

S-a terminat 23-28 şi, după două victorii la rând, „U” a bifat a doua înfrângere consecutivă. Pentru clujence, care rămân pe locul 11 în clasament, au marcat cele mai multe goluri Raluca Petruş, şapte, în timp ce de la oaspete a ieşit în evidenţă Apetrei, cu opt reuşite.