Universitatea Cluj a terminat la egalitate meciul cu HC Zalău, 29-29 (16-12), din prima zi a Memorialului „Tiberiu Rusu”.

“Studentele” au fost egalate cu şapte secunde rămase de jucat, după ce au avut chiar şi şapte goluri avans în repriza secundă.

Fără presiunea rezultatului din meciurile oficiale, Universitatea a făcut o primă repriză perfectă în ultimul meci al zilei din Sala Sporturilor „Horia Demian”. Jucătoarele lui Alin Bondar s-au desprins încă din start şi au condus în permanenţă la o diferenţă de patru sau cinci goluri. Atacurile finalizate rapid de către clujence au făcut ca scorul să arate 16-12 la pauză.

Gazdele au început bine şi partea secundă, dar după ce s-au dus la şapte goluri, 20-13, Zalăul a reechilibrat partida în 10 minute. Jucătoarele lui Gheorghe Tadici, care a avut meciul său cu arbitrii şi de această dată, s-au apropiat la două goluri, şi “datorită” ratărilor care s-au înmulţit în tabăra Universităţii.

Mai precise pe faza de atac, sălăjencele au reuşit să preia conducerea cu cinci minute rămase de jucat, 27-26, dar “U” a revenit din nou în avantaj. Când mai erau şapte secunde din meci, Zalăul a reuşit golul prin care a evitat înfrângerea, iar câştigătoarea turneului se va decide în partidele ce vor avea loc dimineaţă.

Mai jos puteţi vedea o galerie foto de la acest joc şi rezultatele primei zile.