În etapa a şaptea a Ligii Zimbrilor echipele de handbal ale judeţului Cluj au pierdut.

“U” Cluj a jucat acasă cu AHC Dunărea Călăraşi şi a pierdut cu 28-42 (13-20), iar Potaissa Turda a pierdut în deplasare la CSM Bucureşti cu 24-35 (13-16).

Universitatea şi Dunărea au început echilibrat meciul şi au mers aşa câteva minute bune. De la mijlocul primei reprize, oaspeţii au început să se distanţeze, iar la pauză conduceau cu 20-13. Partea secundă a fost controlată total de Dunărea, care a condus la 15 puncte, 24-39. În final, echipa oaspete a câştigat cu 28-42. Puțin mai jos aveți o galerie foto de la acest meci.

De cealaltă parte, Potaissa Turda a făcut o primă repriză bună cu CSM Bucureşti, liderul clasamentului, iar la pauză era condusă la trei goluri, 13-16. În primele 10 minute ale reprizei a doua turdenii au înscris doar un gol, bucureştenii au profitat şi s-au distanţat la 24-14. În timpul rămas de joc, Potaissa nu a mai reuşit să se apropie pe tabelă, iar CSM Bucureşti s-a impus cu 35-24.

Următoarea etapă din Liga Zimbrilor este programată pe 3 noiembrie, Universitatea va juca în deplasare cu Minaur Baia Mare, iar Potaissa Turda în deplasare cu Steaua Bucureşti.