Derby-ul regional dintre CS “U” Cluj şi CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud s-a disputat azi, iar bistriţencele au câştigat cele trei puncte, 27-23.

Aceasta a fost a treia înfrângere la rând pentru handbalistele clujene, care nu au niciun punct după trei etape disputate în Liga Florilor.

Tensiunea meciului s-a simţit, iar deschiderea scorului a avut loc după patru minute de la start, primul gol fiind al clujencelor. Gazdele au egalat imediat, iar apoi echipele au mers cap la cap. “U” Cluj a reuşit să intre în avantaj la vestiare, 10-11.

Echilibrul a continuat şi după pauză, iar, la mijlocul reprizei, Gloria-Bistriţa a reuşit să se distanţeze la trei goluri, dar universitarele au egalat rapid, 17-17. Echipa gazdă şi-a continuat atacul înscriind gol după gol. ,,Studentele” puteau să egaleze din nou, dar au avut patru ratări pe final şi au ajuns la a treia înfrângere consecutivă, 23-27.

Handbaliştii antrenaţi de Ioan Ani-Senocico au jucat şi ei în deplasare cu CSM Focşani şi au pierdut la 14 goluri diferenţă, 25-39, aceasta fiind a doua înfrângere consecutivă.

În etapa următoare ambele echipe vor juca pe teren propriu, handbalistele cu SCM Gloria Buzău, iar ,,studenţii” cu CSM Bucureşti.