Universitatea Cluj a câştigat primul meci din acest sezon în Liga Florilor.

Handbalistele lui Alin Bondar s-au impus cu 27-21 (12-13) în meciul cu CSM Galaţi, jucat în deplasare.

Partida a contat pentru etapa a noua a campionatului, iar „U” a obţinut primele puncte după opt înfrângeri consecutive. Jocul de la Galaţi a avut o primă repriză echilibrată, în care diferenţa nu a fost niciodată mai mare de două goluri pe tabelă.

Partea a doua a început în acelaşi stil, însă doar până în minutul 35. De la 16-16, scorul a devenit 16-19 în doar trei minute, iar „U” nu a mai putut fi ajunsă. Cu o apărare extrem de avansată, cu un portar, Viorica Ţăgean în mare formă, dar şi cu Diana Lazăr aflată în zi mare pe faza de atac, Universitatea s-a distanţat treptat şi a obţinut primul succes din acest sezon.

S-a terminat 27-21, cu Lazăr cea mai bună marcatoare, şapte goluri, iar joi „U” Cluj va juca ultimul meci din acest sezon, pe teren propriu cu Dunărea Brăila. O victorie în acea partidă va urca echipa clujeană pe loc de baraj în clasament.