Potaissa Turda a pierdut la trei goluri diferenţă, 31-34 (20-15), meciul din deplasare cu Dinamo Bucureşti, în etapa a 21-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Handbaliştii antrenaţi de Horaţiu Gal au plătit tribut unui start dezastruos de repriză secundă, în 10 minute gazdele reuşind să anuleze un avantaj de şase goluri al turdenilor.

După o primă parte a meciului perfectă, în care atacul Potaissei şi-a făcut din plin datoria, turdenii au intrat la vestiare cu 20-15, imediat după reluare reuşind să mai pună un gol în plus pe tabelă. Un joc mai exact al dinamoviştilor, coroborat şi cu paradele tot mai numeroase ale portarului Ionuţ Irimuş, au făcut, însă, ca oaspeţii să fie egalaţi pe tabelă, cele două echipe mergând cap la cap mai apoi până spre final.

Potaissa a irosit, însă, destul de uşor şi câteva momente în care s-a aflat în superioritate numerică în ultimele minute, contraatacurile dinamoviştilor aducând, practic, victoria trupei lui Eliodor Voica, scor final 34-31.

Radu Lazăr şi colegii săi au ajuns la a şaptea înfrângere stagională după meciul de pe terenul liderului, iar în următoarea etapă vor juca pe teren propriu, în 28 februarie, cu CSM Focşani.