Universitatea Cluj a obţinut prima victorie în Liga Florilor la handbal feminin din acest sezon.

Jucătoarele lui Alin Bondar s-au impus cu 23-21 (15-8) în faţa Rapidului, după un meci în care dorinţa mai mare de victorie a făcut diferenţa.

“Studentele”, care au pierdut toate celelalte 10 meciuri de până acum, au început tare partida din “Horia Demian”, iar la pauză conduceau cu şapte goluri. Relaxarea din rândul clujencelor era să le coste, însă, trei puncte extrem de importante. Rapidistele pregătite de Carmen Amariei au egalat la 21 în minutul 57.

O eliminare în tabăra oaspetelor, venită “la pachet” cu o aruncare reuşită de la 7 metri, a înclinat balanţa în favoarea clujencelor, care s-au impus în final cu 23-21. Deşi a fost pe ultimul loc aproape tot sezonul, victoria de astăzi o apropie pe “U” la un singur punct de locul de baraj care asigură menţinerea în Liga Florilor.

Handbalul feminin intern se va întrerupe acum pentru Campionatul Mondial, iar “U” Cluj va juca următorul meci oficial în 7 ianuarie, la Bistriţa.