Echipa națională de handbal feminin a pierdut ieri, 21 martie, turul cu reprezentativa Rusiei cu 25-30 (15-17) disputat la Togliatti.

Aceasta a fost prima înfrângere în preliminariile Campionatului European pentru sportivele antrenate de Martin Ambros, care își vor putea lua revanșa duminică, 25 martie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca de la ora 18:30.

România ocupă primul loc în grupă cu patru puncte, urmată de Rusia cu același număr de puncte, Austria se află pe locul trei cu două puncte, iar Portugalia este ultima clasată cu zero puncte. Locul 1 și locul 2 se califică la Campionatul European găzduit de Franța în 28 noiembrie – 16 decembrie 2018.

Tot în acest sfârșit de săptămână, 23-25 martie, clujenii vor putea să vadă și naționala de tineret U20, care participă la turneul de calificare pentru Campionatul Mondial. Handbalista Universității Cluj, Ana Maria Berbece, a fost convocată la U20, dar nu va participa la turneu deoarece s-a îmbolnăvit și a părăsit lotul național. Campionatul Mondial U20 se va disputa în perioada 1-15 iulie 2018 în Debrecen, Ungaria.