Sursă foto: Mircea Roşca/Action Foto

În această după-amiază, AHC Potaissa Turda a câştigat meciul decisiv al finalei mici cu CSM Bucureşti, 21-20 (13-13), implicit şi medaliile de bronz ale Ligii Zimbrilor pentru al doilea an consecutiv.

Încărcătura meciului s-a simţit din startul partidei, iar după cinci minute de joc tabela arăta 1-1. Ambele echipe au stat bine în apărare, golurile fiind foarte rare în Sala ,,Gheorghe Bariţiu”, 2-2 (min. 9). Echilibrul a început să se facă simţit, astfel că la pauză scorul era 13-13.

După revenirea de la vestiare, echilibrul a persitat, iar în minutul 42 turdenii au reuşit să se distanţeze la două goluri, 17-15. Avantajul gazdelor a durat doar trei minute deoarece CSM Bucureşti a restabilit egalitatea, 17-17, cu ajutorul portarului Ionuţ Ciobanu, care s-a aflat într-o formă excelentă şi a blocat mingile trimise de Potaissa.

Formaţia ardeleană a reuşit să intre în avantaj din nou, 19-17, iar cu patru minute înainte de final, scorul era 21-18 pentru aceasta. Oaspeţii au marcat două goluri, iar Potaissa a reuşit să ţină de rezultat şi a câştigat partida cu 21-20, scor general 2-1, dar şi medaliile de bronz ale Ligii Zimbrilor pentru al doilea an consecutiv.

În decurs de 11 zile Potaissa Turda a reuşit să câştige Cupa Challenge la handbal masculin, acesta fiind primul trofeu din istorie al clubului, şi medaliile de bronz ale Ligii Naţionale.