Aşa cum era de aşteptat, Potaissa Turda nu a avut foarze mari probleme în meciul cu Universitatea Cluj, din etapa a 17-a Ligii Zimbrilor.

Jucătorii lui Horaţiu Gal s-au impus cu 37-32 (23-15) în jocul din Sala Sporturilor “Horia Demian”, după o partidă controlată aproape total.

Turdenii au avut ceva emoţii la jumătatea reprizei secunde, atunci când “U” s-a apropiat la doar trei goluri pe tabelă. Jucătorii lui Ioan Ani Senocico au jucat fără presiune, iar relaxarea din jocul Potaissei le-a dat speranţe clujenilor că pot realiza surpriza. Cu portarul Raul Pătruş în formă mare, “U” Cluj a ţinut aproape de adversara ei mult mai valoroasă aproape 10 minute, dar experienţa Potaissei a făcut diferenţa în final.

Turda s-a impus cu 37-32 şi rămâne pe locul trei în clasamentul Ligii Zimbrilor, la patru puncte de liderul CSM Bucureşti. În schimb, “U” Cluj a pierdut şi al 17-lea meci jucat în acest campionat şi rămâne pe ultimul loc.