Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a terminat pe locul trei sezonul Ligii Naţionale, câştigând la limită, 27-26 (13-18) al treilea meci cu HC Dobrogea Sud, din finala mică.

Partida de la Turda a fost controlată de către oaspeţi mai bine de o repriză, Potaissa reuşind să egaleze în minutul 46.

Cele două formaţii au mers cap la cap până la final, însă la scorul de 27-26, cu doar câteva secunde rămase de jucat, oaspeţii s-au retras de pe teren la îndemnul preşedintelui-jucător Rudi Stănescu. Nemulţumiţi de prestaţia arbitrilor, constănţenii au refuzat să mai continue jocul, aceştia reluând partida doar după insistenţele lui Laurenţiu Toma.

Scorul a rămas neschimbat până la final, iar turdenii au obţinut medaliile de bronz după cel mai bun sezon din istorie, câştigând cu 2-1 la general seria cu HC Dobrogea Sud. Potaissa Turda a cucerit şi medaliile de argint în Cupa Challenge, acolo fiind învinşi în finală de către Sporting Lisabona.