Returul primului tur preliminar al Cupei EHF dintre AHC Potaissa Turda şi Futebol Clube do Porto s-a disputat azi în Sala Gheorghe Bariţiu din Turda.

Portughezii s-au impus şi în manşa retur cu 27-24 (12-15), după ce au câştigat şi turul cu 41-21 (19-12).

Prima repriză a fost controlată de turdeni, aceştia fiind mereu la conducerea partidei, iar la pauză scorul a fost tot în favoarea lor, 15-12. În partea a doua, echipele au început să meargă cap la cap, iar pe final Porto s-a desprins şi a câştigat partida cu 27-24.

Turdenii au sperat măcar la o victorie de moral, după înfrângerea la 20 de goluri diferenţă din tur, dar FC Porto şi-a adjudecat şi returul şi s-a calificat în turul doi al Cupei EHF cu scorul general 68-45.

Eliminată din Cupa EHF prea devreme, Potaissa Turda va disputa prima etapă din campionatul intern (Liga Zimbrilor) în deplasare cu SCM Politehnica Timişoara miercuri, 12 septembrie.