Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a pierdut la nouă goluri diferenţă, 29-38 (11-18) meciul jucat în devans cu CSM Bucureşti, din penultima etapă a sezonului regulat.

Elevii lui Horaţiu Gal, antrenor care nu s-a putut baza în acest meci pe Radu Lazăr, suspendat, au pus probleme doar în primele 20 de minute în Capitală. Pe finalul primei reprize, gazdele au reuşit să se distanţeze repede de la un gol diferenţă, la un moment dat, până la opt „lungimi” pe tabelă.

Partea a doua a meciului a fost una echilibrată, câştigată de CSM doar cu un gol diferenţă, însă perioada slabă din jocul turdenilor de la finalul primei părţi a fost decisivă în stabilirea învingătoarei acestei partide. Ocupanta locului doi în clasament, CSM Bucureşti, s-a impus cu 38-29 în faţa Potaissei, echipa din judeţul Cluj rămânând pe locul şase în clasament înaintea ultimei etape, cu 44 de puncte.

Turdenii vor juca săptămâna viitoare cu Danubius Galaţi, în Sala „Gheorghe Bariţiu”, oaspeţii obţinând un singur punct în acest sezon, după care Potaissa se va pregăti pentru meciurile din play-off.