Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a ratat calificarea în finala Ligii Naţionale, după ce a pierdut meciul decisiv, 26-38 (15-21), cu CSM Bucureşti, disputat în Capitală. Galben-albaştrii vor juca acum pentru medaliile de bronz împotriva Politehnicii Timişoara.

Turdenii au început greoi meciul din sala „Rapid”, iar bucureştenii s-au distanţat rapid la 6-0. Până la pauză, diferenţa a rămas constantă pe tabelă, apărarea avansată propusă de elevii lui Horaţiu Gal fiind depăşită aproape mereu de către Stamate şi colegii săi. La pauză, CSM-ul avea 21-15, avansul luat în primele 10 minute ale meciului fiind decisiv, în cele din urmă, în economia partidei.

Turdenii au încercat, în zadar, să revină rapid în meci la începutul reprizei secunde, iar apoi au cedat complet odată cu trecerea timpului, bucureştenii punând o diferenţă tot mai mare pe tabelă. S-a terminat 38-26 şi, cu scorul de 2-1 la general, actuala vicecampioană a României s-a calificat într-o nouă finală a Ligii Naţionale.

Pentru Potaissa Turda urmează acum meciul pentru locurile 3-4, adversar fiindu-i Politehnica Timişoara. Primul joc va avea loc în Banat, vineri, şi această întâlnire disputându-se după sistemul “cel mai bun din trei partide”.