FOTO Jos Joosten

Echipa de handbal masculin HC Potaissa Turda s-a calificat vineri în semifinalele Ligii Naţionale de Handbal Masculin, după ce a câştigat şi returul cu HC Odorhei, cu 36-28, în primul tur al play-off-ului.

În sala “George Bariţiu” din Turda gazdele s-au dovedit mai bune în ambele reprize şi după 16-14 în prima parte şi-au adjudecat-o pe cea de-a doua cu 20-14, ducând diferenţa finală la 8 puncte: 36-28.

Echipa turdeană s-a impus în tur cu 23-26 la Odorhei, izbutind o calificare destul de puţin scontată în condiţiile în care formaţia harghiteană a terminat sezonul regulat pe locul 3, iar echipa din Turda s-a clasat pe 6.

Este al doilea sezon consectiv când formaţia din Turda elimină HC Odorhei din play-off-ul Ligii Naţionale, după ce anul trecut a învins-o tot în primul tur, în situaţia în care Turda terminase sezonul regulat pe locul 8 iar Odorhei pe 1.

Duel cu vicecampioana

Echipa turdeană va întâlni în semifinalele Ligii Naţionale echipa CSM Bucureşti, echipă vicecampioană, care a întrecut în primul tur al play-off-ului formaţia CS HC Adrian Petrea Reşiţa.

În ultima confruntare dintre cele două echipe, din campionat, la mijloc de martie, echipa din Turda a suferit o înfrângere drastică în deplasare, fiind învinsă cu 38-29.

Semifinala dintre Potaissa Turda şi CSM Bucureşti se va disputa în sistem “cea mai bună echipă din 3 jocuri”, echipa bucureşteană beneficiind de avantajul meciului decisiv pe teren propriu, dacă acesta va fi necesar, întrucât a fost mai bine clasată la finalul sezonului regulat. Jocurile sunt programate pe 8 mai la Bucureşti, 12 mai la Turda şi din nou în capitală, pe 15 mai, dacă va fi cazul.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Dinamo Bucureşti, liderul sezonului regulat, care a eliminat AHC Dunărea Călăraşi şi câştigătoarea dintre Steaua şi CSU Politehnica Timişoara, care vor disputa şi meciul 3, scorul fiind 1-1 după primele două jocuri.