Sursă foto: Mircea Roşca/Action Foto

Azi a avut loc la Turda returul semifinalei Cupei Challenge dintre Potaissa Turda şi IBV Vestmannaeyjar. La finalul jocului turdenii s-au calificat în finală cu scorul 28-24 (13-11), după ce în tur au pierdut cu 28-31 (13-15).

Începutul partidei le-a aparţinut gazdelor, dar islandezii s-au apropiat pe tabelă, 7-6. Echipele au mers cap la cap până la pauză, tabela arătând 13-11 pentru Turda.

În partea a doua oaspeţii au preluat conducerea pentru prima oară, 18-20 (min 44), dar ultimele minute ale jocului au fost ale Potaissei, care a reuşit să marcheze şi să se menţină la distanţă pe tabelă pentru accederea în finală. Elevii lui Horaţiu Gal au câştigat meciul cu 28-24 şi s-au calificat în finala Cupei Challenge, unde o vor întâlni pe AEK Atena în luna mai.