Sursă foto: TurdaNews

Potaissa Turda, echipa din Liga Națională,  şi Universitatea Cluj, liga secundă, au disputat două meciuri amicale în sala din Turda, elevii lui Horațiu Gal câştigându-le pe ambele.

Primul meci a avut loc ieri, 12 ianuarie, iar turdenii s-au impus cu 48 la 35, după ce la pauză au condus cu 23 la 20.

Meciul doi a avut loc azi, 13 ianuarie, iar handbaliştii turdeni au obținut victoria cu 33 la 21, scorul pauzei fiind 17-11 pentru turdeni. Următorul meci amical pentru Potaissa Turda va avea loc marți,16 ianuarie, împotriva celor de la CSU Suceava.

Pivotul Iulian Stamate şi portarul Ionuț Irimuş sunt noutățile din lotul echipei turdene, care îşi va relua jocurile din Liga Națională pe 28 ianuarie.

Universitatea Cluj mai are o lună şi jumătate de pregătire deoarece Divizia A se va relua pe 25 februarie.