Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a câştigat, nu fără emoţii, meciul cu Steaua Bucureşti, 31-29 (15-14), jucat în deplasare.

Partida a contat pentru etapa a opta a Ligii Zimbrilor, iar jucătorii lui Horaţiu Gal au reuşit să oprească la două seria înfrângerilor consecutive.

Turdenii au trecut în avantaj încă din start, dar steliştii au reuşit să egaleze, iar până la pauză s-a mers cap la cap. Potaissa avea un gol avantaj, dar gazdele meciului de la Chiajna au avut posibilitatea de mai multe ori să treacă la conducere în debutul reprizei secunde. Acest lucru nu s-a întâmplat, iar apoi şi-a intrat în rol Cristian Ghiţă.

Autor a nouă goluri în acest meci, jucătorul turdenilor avea să fie decisiv în victoria echipei sale. Potaissa s-a distanţat decisiv pe final, chiar dacă Steaua a mai revenit o dată la un gol, iar după 60 de minute s-a impus cu 31-29. A fost a cincea victorie din acest sezon pentru galben-albaştri, care se află pe locul patru în clasament.

„Lanterna roşie” a Ligii Zimbrilor rămâne Universitatea Cluj, „studenţii” pierzând şi al optulea meci din acest campionat, 27-36 (11-17), în deplasare cu Minaur Baia Mare.