U Alexandrion Cluj Napoca CS Sebes Alba Iulia (26)„U” Alexandrion Cluj a câştigat la o diferenţă mare şi al doilea meci amical al zilei din cadrul Cupei „Alexandrion”, 41-28 (23-13) cu HC Alba Sebeş.

În faţa unei asistenţe reduse la Sala Polivalentă, de aproximativ 150 de persoane, clujencele au controlat şi partida împotriva nou-promovatei din acest sezon al Ligii Naţionale, iar soarta meciului a fost decisă încă de la pauză.

În a doua repriză, Carmen Amariei a putut rula întreg lotul avut la dispoziţie, jocul rămânând la discreţia clujencelor, care au reuşit să înscrie peste 40 de goluri. Cele mai bune marcatoare pentru “U” Alexandrion au fost Alexandra Dindiligan şi Florina Chintoan, ambele cu câte şase goluri, în timp ce de la oaspete s-au remarcat Iulia Andrei şi Andreea Pătuleanu, de asemenea câte şase goluri.

Scorul final a fost 41-28, iar câştigătoarea turneului va fi decisă marţi, de la ora 12:00, atunci când va avea loc derby-ul dintre „U” Alexandrion şi HC Zalău. Elevele lui Gheorghe Tadici au câştigat, la rândul lor, şi al doilea meci al zilei, 35-30 cu CSM Bistriţa.

Citeşte şi: Victorie lejeră pentru „U” Alexandrion, în primul meci al turneului pe care îl organizează la Cluj