IMG_6455Echipa clujeană de handbal feminin „U” Alexandrion a suferit a noua înfrângere a sezonului în Liga Naţională, 20-26 (10-12), în deplasare cu HCM Râmnicu Vâlcea.

Fetele pregătite de Carmen Amariei au pierdut meciul deşi au avut un început de vis, acestea conducând cu 7-1. Coordonate din teren de către fosta jucătoare a clujencelor, Mihaela Ani Senocico, gazdele au egalat la nouă cu cinci minute înainte de pauză, la vestiare intrându-se cu 12-10 pentru HCM.

Cu 20 de minute înainte de final, vâlcencele aveau trei goluri avans, iar apoi a urmat o perioadă  neagră pentru “U”, care nu a reuşit să marcheze mai bine de 10 minute. Gazdele s-au distanţat, astfel, decisiv pe tabelă, iar în final s-au impus la şase goluri diferenţă, 26-20. Cu această victorie, „Seno” şi colegele sale au ajuns la 18 puncte în clasament şi se află pe locul nouă, în timp ce clujencele au şase puncte mai puţin.

Acesta a fost ultimul meci al anului din Liga Naţională, prima etapă a returului urmând să aibă loc în 9 ianuarie 2016.