Echipa de handbal feminin Universitatea Cluj a reuşit o victorie importantă pe terenul celor de la Minaur Baia Mare, 30-29 (13-16).

Fetele lui Alin Bondar au impresionat de această dată chiar acolo unde au suferit până acum, pe finalul meciului, şi au câştigat primul joc după şapte înfrângeri la rând.

Băimărencele au fost mai bune în prima repriză, pe care au încheiat-o cu un avantaj de trei goluri, însă “U” a evoluat perfect în ultimele 10 minute ale jocului. Cu Lazăr şi Senocico în mare formă, amândouă marcând jumătate din golurile lui “U”, dar şi cu Alexandra Prodan făcând un meci mare în poartă, clujencele au preluat conducerea şi nu au mai cedat-o până la final.

Minaur a fost cea care a marcat ultimul gol, însă timpul rămas a fost prea scurt pentru ca “U” să mai poată pierde meciul. Universitatea a ajuns la nouă puncte în clasament, dar rămâne pe locul 12, la 11 puncte în spatele echipei din faţă, care se află la egalitate cu formaţiile ce se pot salva direct de la retrogradare.