Universitatea Cluj a pierdut, 27-34 (12-19), meciul din deplasare împotriva Coronei Braşov, din etapa a 14-a a Ligii Florilor.

Jucătoarele lui Alin Bondar au pierdut contactul cu braşovencele încă din startul partidei, Corona având trei goluri avans după numai opt minute.

Diferenţa a început să crească tot mai mult odată cu trecerea timpului, braşovencele conducând cu şapte goluri la pauză. Nu s-a schimbat nimic nici după reluare, Corona punând chiar şi 11 goluri pe tabelă în faţa unei echipe a Universităţii căzută şi psihic.

În cele din urmă s-a terminat 34-27 pentru gazde, Universitatea rămânând pe locul 12 în clasament, la opt puncte de poziţia a 10-a, prima care asigură salvarea directă de la retrogradare.

“U” va juca etapa viitoare tot în deplasare, pentru a cincea oară la rând, un meci extrem de important cu CSM Slatina. Partida va fi duminică, de la ora 11:00, Slatina fiind echipa care ocupă acum locul 10 în clasament.