HC Zalău şi Universitatea Cluj s-au întâlnit azi în etapa 22 din Liga Florilor în Sala ,,Gheorghe Tadici”, iar cele trei puncte au fost câştigate de gazde cu 32-23 (16-10).

Echipa din Zalău a deschis scorul, 1-0, iar clujencele au marcat după aproximativ trei minute scurse din joc, 2-1. “U” a reuşit să egaleze la 7, iar apoi echipele au mers cap la cap, 10-10, minutul 19. În ultimele 11 minute de joc, ,,studentele” nu au reuşit să mai înscrie, iar Zalău a intrat la vestiare în avantaj, 16-10.

În a doua repriză, clujencele nu au reuşit să se mai apropie pe tabelă, iar Zalăul s-a distanţat şi la 12 goluri, 27-15, minutul 50. Gazdele au rămas la conducere, iar victoria le-a aparţinut cu 32-23. Astfel, “U” a ratat şansa de a se distanţa în clasament de principala urmăritoare, CSM Slatina.

,,Studentele” rămân pe locul 10 cu 20 de puncte, iar următorul joc va fi pe teren propriu cu CSM Bucureşti, liderul clasamentului, pe 28 aprilie.