Universitatea Cluj a pierdut şi meciul din deplasare cu Gloria Buzău, 25-27 (14-15), din etapa a 17-a a Ligii Florilor.

A fost un derby în zona inferioară a clasamentului, picat de clujence, care vor întâlni adversare din prima jumătate a ierrhiei în următoarele patru meciuri.

Jucătoarele lui Alin Bondar au avut momente bune în prima repriză de la Buzău. “U” a condus în câteva rânduri chiar şi cu patru goluri, dar a marcat doar trei goluri în ultimele 10 minute ale reprizei. Gloria Buzău a profitat din plin, reuşind să intre cu avans minim la vestiare, 15-14.

Cele două formaţii au mers la cap la cap în prima jumătate a reprizei secunde, dar apoi a fost rândul gazdelor să se distanţeze la patru goluri, pe fondul ratărilor din ofensiva clujeană. Două eliminări în ultimele patru minute, printre care şi cea a portarului Viorica Ţăgean, aveau să conteze decisiv în stabilirea învingătoarei.

Buzoiencele s-au distanţat decisiv şi s-au impus cu 27-25, iar “U” Cluj a bifat a şasea înfrângere consecutivă, în ciuda prestaţiei de excepţie a Ralucăi Petruş, care a marcat 11 goluri.

Senocico şi colegele sale rămân pe locul 12 în clasament, la opt puncte de a 11-a clasată, Dunărea Brăila.