“U” Cluj a jucat azi în șaisprezecimile Cupei României cu echipa de Divizia A, CSU Știința București.

Meciul s-a terminat cu victoria clujencelor, 31-25, după un joc în care s-au aflat mereu la conducere.

Universitatea a deschis scorul în Sala Chiajna și a preluat conducerea jocului treptat, la mijlocul primei reprizei conducând la patru goluri, 10-6. Atacul clujencelor a funcționat perfect și la pauză scorul era în favoarea lui “U”, 20-10.

Forma bună a ,,studentelor” a continuat şi în repriza secundă, acestea fiind mereu în avantaj de şase-şapte goluri. În minutele 43 şi 53, Ştiinţa Bucureşti a redus handicapul la 4 goluri, 18-22, respectiv 22-26, dar Universitatea nu a cedat. Astfel, “U” a câştigat meciul cu 31-25 şi s-a calificat în optimi, aceasta fiind şi prima victorie din 2019 pentru echipa antrenată de Alin Bondar, care în campionat a bifat doar înfrângeri.

Echipele calificate, până în acest moment, în optimile Cupei României sunt: HC Zălău, Gloria Bistriţa şi “U” Cluj. Celelalte meciuri din şaisprezecimi se vor disputa azi, duminică şi luni.