Echipa de handbal masculin Potaissa Turda s-a impus, 33-27 (13-13), în meciul cu CSM Ploieşti, disputat joi seara în Sala “Gheorghe Bariţiu”.

Duelul împotriva antepenultimei clasate a contat pentru etapa a 18-a a Ligii Naţionale şi a fost prima partidă oficială din 2016 pentru Potaissa, campionatul fiind întrerupt încă de la jumătatea lunii decembrie.

Elevii lui Horaţiu Gal au controlat jocul împotriva prahovenilor, mai ales în a doua repriză, galben-albaştrii forţând atunci când a fost necesar, pe final reuşind să se distanţeze decisiv pe tabelă. La finalul celor 60 de minute joc, scorul arăta 33-27 pentru Potaissa, echipă care a obţinut o victorie necesară la reîntâlnirea cu Liga Naţională.

Pentru turdeni urmează, duminică, un duel mult mai dificil, Radu Lazăr şi colegii săi urmând să o întâlnească pe HC Adrian Petrea Reşiţa, în deplasare.