Potaissa Turda a început cu dreptul returul Ligii Naţionale de handbal masculin şi a câştigat, 35-34, meciul cu Steaua Alexandrion Bucureşti.

Partida din sala turdeană a stat sub semnul echilibrului în prima repriză, la pauză steliştii având un gol avans, 15-14. În a doua parte a meciului, motivaţi şi de publicul care a devenit tot mai gălăgios odată cu apropierea finalului de partidă, turdenii s-au apărat mai agresiv şi au reuşit să profite la maxim de greşelile făcute de bucureşteni.

La un moment dat, galben-albaştrii au avut şi şapte goluri avans, însă steliştii au reuşit să se apropie la un singur gol, mai apoi.

După un final plin de tensiune, Ouksir fiind eliminat de la oaspeţi, formaţia clujeană a câştigat, 35-34, pe fondul unor nemulţumiri ale steliştilor, care au contestat câteva decizii de arbitraj.

După acest rezultat, Potaissa a acumulat 25 de puncte în clasament, a urcat momentan pe locul 5, la un singur punct în spatele adversarului de vineri seara.